Co charakteryzuje deski barlineckie?
Wybór odpowiedniego pokrycia podłogi to jeden z ostatnich etapów prac wykończeniowych albo remontowych w domu czy w mieszkaniu. Warto zwrócić szczególną uwagę na dostępne materiały, ponieważ podłoga powinna być nie tylko estetyczna, ale również funkcjonalna, czyli trwała, łatwa w konserwacji i antypoślizgowa. Jednym z rozwiązań, które dobrze rozważyć, jest deska barlinecka. Czym się charakteryzuje i jakie ma zalety?
Co to jest deska barlinecka?
Przed omówieniem zalet związanych z montażem deski barlineckiej, warto pokrótce omówić jej budowę. Otóż są to elementy składające się z 3 warstw. Są produkowane z drewna. Mają nietypową konstrukcję krzyżową. Dwie dolne warstwy są zrobione z drzew iglastych, natomiast ostatnia (górna) jest wykonana z drzewa liściastego.
Następnie poszczególne części deski barlineckiej są pokrywane 7 warstwami lakieru bezbarwnego. Taki zabieg ma na celu utwardzenie ich przy pomocy promieniowania ultrafioletowego. Dodatkowo 2 zewnętrzne warstwy są też pokrywane lakierem ceramicznym, dzięki czemu wyróżniają się odpornością na ścieranie.
Dlaczego warto zainwestować w deski barlineckie?
Materiał, z którego są tworzone deski barlineckie i sposób zabezpieczenia, sprawiają, że wyróżniają się niezwykłą trwałością, więc z pewnością warto traktować je jako ciekawą alternatywę dla tradycyjnych paneli podłogowych. Do pozostałych zalet omawianych podłóg warstwowych zaliczamy:
- drewniane podłogi są zdrowsze (nie przyciągają roztoczy i kurzu),
- są przyjemne w dotyku (ciepłe),
- nie elektryzują się,
- dobrze tłumią hałas,
- absorbują wilgoć,
- świetnie się sprawdzą w przypadku ogrzewania podłogowego (elektrycznego i wodnego),
- w razie potrzeby można je poddać procesowi renowacji i szlifowania,
- są eleganckie i będą się świetnie prezentować w większości wnętrz.