Co na podłogę – deski czy panele?

Każdy, kto zajmuje się urządzaniem domu, może sobie zadawać pytanie odnośnie do tego, w jaki sposób ukształtować podłogę. Co na niej położyć? Lepszym rozwiązaniem będą drewniane deski czy panele? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka oczywista. Da się jej udzielić dopiero po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw.

Zalety desek

Co więc stanowi o zaletach drewnianych desek? Między innymi ich wygląd. Obiekty te prezentują się bardzo estetycznie i są w stanie upiększyć każde mieszkanie. Poza tym wykazują one zdolność do magazynowania ciepła, więc dzięki nim można sporo oszczędzić na ogrzewaniu. Jeżeli dobrze się o nie dba, to długo zachowują swoje właściwości i są odporne na czynniki mechaniczne. Nie zagraża im też zbytnio wilgoć, co jest kolejnym plusem. Wszystko wygląda jednak inaczej, jeżeli drewniane podłogi ulegają zaniedbaniom. Na deskach pojawiają się wtedy rysy i przetarcia, które wpływają negatywnie zarówno na estetykę rozwiązania, jak i na jego zalety praktyczne.

Zalety paneli

Jak natomiast prezentuje się sprawa z panelami podłogowymi? Niewątpliwie mają one do siebie to, że są niedrogie. W związku z tym, że to materiały na każdą kieszeń, można sobie na nie pozwolić niezależnie od sytuacji finansowej. W wielu punktach są one zbieżne z drewnianymi deskami. Dzięki specjalnemu laminatowi są odporne między innymi na wilgoć. Niewątpliwą zaletą paneli jest również ich różnorodność. Dzięki dostępowi do wielu rozwiązań każdy klient może wybrać dokładnie to, czego potrzebuje.

Czy w takim razie panele ustępują w ogóle w czymś deskom? Mają one niestety jedną wadę, która może utrudniać życie. Mianowicie nie są zdatne do renowacji. Uszkodzenia, które powstały na panelach, nie poddają się naprawom, tylko pozostają, a nawet pogłębiają się wraz z upływem czasu. Dlatego jeśli najważniejsza jest dla nas jakość, powinniśmy wybrać deski. Ale jeśli to cena gra dla nas największą rolę, pozostaje nam wybrać drewnopodobne panele.