Czym się kierować wybierając deski na podłogę?

Drewniana podłoga to marzenie wielu właścicieli domów i mieszkań. Kiedyś stosowano ją w dworkach i pałacach, obecnie spotkać ją można również w prywatnych pomieszczeniach. Wysokiej jakości podłoga z drewna tworzy ładne i estetyczne wnętrze, niestety jej położenie nadal pochłania spore nakłady finansowe. Jak dobrze wybrać podłogę drewnianą, aby nie stracić nerwów i pieniędzy?

Jakie są zalety podłogi drewnianej?

Nawet najlepszej jakości panele, które imitują podłogi drewniane, nie są w stanie zastąpić tej wykonanej w całości z prawdziwego i naturalnego drewna. Podłoga z drewna jest co prawda droga i wymaga większej uwagi przy konserwacji, ale wygląda estetyczniej niż panele i jest znacznie trwalsza. Ogromną zaletą podłogi drewnianej jest duża wytrzymałość na zarysowania, wgniecenia i obciążenie. Deski podłogowe można poddać renowacji, uzupełniając braki i redukując zniszczenia podczas cyklinowania. Drewniane deski podłogowe charakteryzują się antystatycznością, co zapobiega osiadaniu na ich powierzchni alergenów. Ponadto cechą szczególną drewna jest doskonała izolacja termiczna i akustyczna – lite drewno posiada właściwości zatrzymujące ciepło i pochłaniania dźwięków.

Czym się kierować, wybierając deski podłogowe?

O wyborze konkretnej deski podłogowej decydować mogą różne kryteria. Ale na kilka z nich warto zwrócić szczególną uwagę. Po pierwsze, twardość drewna. Deski podłogowe z miękkiego drewna nadają się do pomieszczeń rzadko używanych – tam, gdzie ruch jest intensywniejszy, należy zainwestować w gatunki twarde. Kupując deski podłogowe, należy wybrać te z małą ilością sęków. Decydując się na drewniane deski podłogowe, warto również zwrócić uwagę na jego podatność na zmianę wyglądu pod wpływem światła. Oczywiście często kluczowym kryterium wyboru jest cena. Należy jednak pamiętać, że ta często idzie w parze z jakością podłogi, a przy tak konkretnych nakładach finansowych nie warto oszczędzać na jakości.